TOOTELOOM / VÄELOOM

Iga loom meie maailmas kannab endas kindlat olemust, kindlat energiamustrit. Nii on ka inimestega. Kuid see mis eristab meid loomadest, on tegelikult väga väike vahe. Nimelt suudab inimene elu jooksul oma olemust muuta. Ta katsetab ja proovib neid vastavalt hetkeolukorrale.
Loomad seda ei tee. Neil on olemas omad kindlad iseloomud ning arengusuunad. Seega võib neid kindlalt seada aluseks, mille järgi vaimses ilmas iseloomustada inimese parasjagu käsil olevat hingeolemust.
Shamanismis usutakse et loomad eksisteerivad inimestest iseseisvalt, kuid on meile vajalikud, kuna nad on siin et meile midagi õpetada. Näiteks indiaanlased teadsid rääkida et kõik elusolendid on inimese jaoks vahendajad Suure Vaimuga. Nad on maa peal õpetamaks meile midagi.
Iga inimene sünnib siia ilma koos oma väeloomaga, kelle olemus saadab teda terve tema elu. Vahepeal küll leitakse enda jaoks uusi väeloomi, kuid sünnipärane kaaslane jääb alati sind mõjutama.
Usuti et väeloomaga on inimesel terve elu jooksul mingi kummaline side, mille järgi nad “tunnetavad” üksteist. Inimene ja tema väeloom.

Tootemiloom on väelooma energeetiline vorm. Arvati et igal väeloomal on oma kindel spirituaalne aspekt vaimudemaailmas, mida shamaanid külastasid. Shamaanid oskasid neid tootemiloomade energiaid (vaime) juhtida inimeseni, kelle tootemiloom välja valis.
Samas oskasid nad ka öelda mil oli õige aeg endale valida uus tootemiloom. Energiad on liikuvad ning ükski elav Olemus ei ole jääv. Seega võib ühel hetkel avastada et sinu pruunkaru on lahkunud ning asemele on ilmunud näiteks rebane.

Väeloomadega on selline huvitav lugu, et kui väeloomaga pidevalt ei tegele, kipuvad nad uitama minema. See on tunnetatav sellega, et “vägi” hakkab sinust lahkuma, lõppeks jääd haigeks või tabavad sind depressioonihood ja seletamatu kurnatus.

Väelooma ei tohi segi ajada abivaimude ja abiloomadega. Üks annab sulle väge ja saadab sind sinu rännakutel, on omamoodi loomseks õpetajaks sinu vaimses maailmas. Abivaimud aga on nagu nimigi ütleb – abistajad.
Shamanistlikes arusaamades on abivaimud seotud ka sinu unenägudega, unenägude teel hoiatavad nad sind võimalike tulevikuohtude eest, annavad märku, kui midagi on juhtunud ja sa ise pole seda veel märganud.

Paljud shamaanid usuvad, et väelooma on võimalik saada vaid shamaanirännaku kaudu, ent arvatavasti on väeloom siiski iga inimese jõu allikaks. Enamus inimesi on väelooma lihtsalt unustanud ning seetõttu on väeloom tema maha jätnud.

See seletab mingil määral ka meie nii vaimselt kui ka füüsiliselt “haiget” lääneühiskonda.

Väeloom on energialaeng, millel on ühe või teise looma omadused. Väeloomad antakse igale inimesele kaasa sünnihetkel. Tänapäevase eluviisi juures võivad nad inimese maha jätta.

Tihti tulevad teadjanaise Anne-Liis Õiguse juurde inimesed, kes kurdavad, et on energiast tühjad või ei suuda mõnd konkreetset probleemi lahendada. “Lahendused võivad olla kolme sammu kaugusel, kuid ta ei suuda neid kolme sammu astuda. Siis on vaja väelooma, kes appi tuleks,” ütleb teadjanaine.

Arvuti peletab väelooma

Paljud vanemad unustavad oma lapsed päevadeks arvuti või teleri taha. Selle asemel et sportida, tantsida ja liikumismänge mängida, jäävad lapsed kängu.

Inimene, kes on harjunud päevade kaupa arvuti või teleri taga istuma, õpib olema vaid tarbija. Väeloom tahab liikumist, tantsimist, värsket õhku ja vaba olemist. Kui seda pole, läheb väeloom ära ja laps võib haigeks jääda.

Väelooma tagasitoomine on iidne rituaal. Kõigepealt pöördub Anne-Liis kõristi abil nelja ilmakaare vaimude poole, et neid appi kutsuda. Vaimud on energiakogumid, mis aitavad shamaani inimeste tervendamisel. Koos minnakse edasi.

Anne-Liis istub inimesega kõrvuti, võttes tal käest kinni. Ta küsib, kas inimene tahab shamaanirännakule kaasa tulla või läheb ta väelooma tooma üksinda. Enamasti tullakse kaasa.

Väeloom, keda inimesel sel eluetapil on vaja, peab end ilmutama vähemalt kolmel korral, siis on teada, et just tema tuleb kaasa võtta.

Igal loomal on oma tähendus. Väeloom on seotud konkreetse õpetuse või vajadusega, mis inimese elus sel hetkel on. Näiteks kotkas näeb kõrgelt, tema silm seletab ka kõige pisemaid asju. Ehk on sellel inimesel vaja õppida nägema detaile.

Kui väeloomaks on rebane, ei pruugi see tähendada vaid kavalust, vaid ka diplomaatiat. Inimese elus võib olla käsil probleem, mille lahendamiseks jääb tal just sellest omadusest puudu.

Vahel on väeloomi mitu. Kord tuli väeloomaks känguru, kelle kukrus oli lihavõttejänes. Teisel korral ilmus hobune ja inimene tunnistas, et on ammu tahtnud hobust osta.

Võib tulla ka loom, keda tegelikult olemas pole ning kellel on kahe-kolme looma tunnuseid.

Loodus annab tuge

Jõud on füüsiline omadus, vägi on hinge- ja vaimujõud.

“Eesti keeles on selline sõna nagu väeti, see tähendab väetu, ilma väeta,” selgitab teadjanaine.

Väeti inimese silmades pole sära ega põskedel puna. Inimene on kössis, lõtv ja loid. Siis on vaja väelooma, kes aitaks uuesti selja sirgu ajada.

Et saada aimu, mis on vägi, võiks mõtiskleda sõnade “väesalk”, “sõjavägi” ja “väejuht” üle. Et vastasele vastu hakata, on vaja väge. Väejuhiks sobib tugeva hingejõuga isiksus, et sõdurid saaksid lahti hirmust ega kardaks sõjateele minna.

Kui kaks meest on maadlusmatil ja neil on ühepalju füüsilist jõudu, võidab see, kes on väekam. Alla andma sunnib hirm vastase ees.

Et energiat saada, tuleb käia looduses. Vanad eestlased said jõudu hiitest, mis olid iga küla ja suurema talu juures. Pärnus võiks käia parkides, kus on väga palju hea energiaga puid.

Igaüks võiks oma lapsepõlvekodust või vanavanemate juurest üles otsida kohad, kus vägi sees. Need on paigad, kus on hea olla. Sünnikodu on inimesele suur väe allikas. Tihti aitavad kaasa head ja helged lapsepõlvemälestused.

Sünniga kaasa antud kingitused

Uus aeg on meile toonud päikese astroloogia, mida me üldiselt juba tunneme päris hästi. Maa astroloogia aga oli meile avalikult tutvustanud indiaanlane Sun Bear. Ta ütles, et see aitab meil leida oma paika elurattal. Olenevalt sellest, mis suunast me eluringi sisse astume, saame me endaga kaasa teatud võimed, oskused ja vastutused. See tähendab seda, et meil kõigil on olemas oma sünnikoht elurattal ning väeloom, väemineraal, väetaim ja ka väevärv, mis sellega kaasas käib.

Need abilised juhivad meid tugevdama ühendust ja joonestatust kõikide Vanaema Maa olenditega. Igal inimesel on ka sünnipäraselt kaasa antud terve ring loomi, mis aitavad meil erinevate elutegevustega hästi hakkama saada. Naiteks, see loom, kes on meie elurattal lõuna suunas, aitab meil olla avatud südamega, elurõõmus jne. ning aitab lahti saada mineviku valudest ja hirmudest.

Siin kursusel te õpite tundma kõiki oma kaheksat väelooma, nende omadusi ning teeme trummirännaku keskmise Nagual ehk kõrgema mina looma leidmiseks. Kui kõik need loomad on meie poolt üles äratatud, ei tunne me enam kunagi ennast üksi ja leiame alati enda seest vastuseid elu olulistele küsimustele. Need loomad saavad olema meile kasulikuks ressursiringiks, kus iga üks oma olemusega õpetab meile uusi strateegiaid ja näitavad lahendusi ja mustreid, kus me ei pea enam oma tavaliste reageeringutega energiat kaotama.

Iidsete õpetuste järgi öeldakse, et loomade vaim on see energia, mis aitab meil olla ühenduses meie kõrgema mina osaga ning iga loom teeb seda oma originaalsel ja loomulikul viisil. Loomad on alati need, kes nad on: ei kanna maske ja ei teeskle oma olemust, ning meie saame nendelt õppida, kuidas elus kõndida suuremas tasakaalus ja harmoonias.